Společnost se stále více digitalizuje a v současné době se intenzivně prosazuje umělá inteligence a nejrůznější formy asistentů. Lidé tráví v online prostoru velké množství času, sledují v něm filmy, používají sociální sítě, ale i pracují. Přesto mnoho z nich zůstává věrných sběratelské vášni a jak se zdá, nezmění se to ani v budoucnu.
Sběratelství na vzestupu
Sběratelství může pro někoho znamenat jen zábavu, do které investuje minimum finančních prostředků. Pro někoho se tato vášeň změní v celoživotní činnost a někteří sběratelé se jí dokonce dokáží i uživit. A ačkoliv se může zdát, že sbírání čehokoliv je v současnosti tak trochu pasé, statistiky hovoří jinak. Podle největšího internetového aukčního portálu Aukro se v loňském roce protočilo v sekci sběratelství 1,5 miliardy korun, což představuje asi 30% nárůst oproti roku předchozímu. A to jsme jen na Aukru. K tomu je třeba připočíst další nákupy, které lze jen těžko vyčíslit.
Co se aktuálně sbírá
Budeme-li opět vycházet z Aukra, dlouhodobě nejvíce položek nabízí sekce filatelie – tedy poštovní známky a vše kolem nich. Sbírání známek má v Česku velkou tradici a přestože je o poštovní služby stále menší zájem, filatelie neupadá. Následuje numismatika (sbírání mincí), faleristika (historické řády a vyznamenání) a modelářství.
Počet vystavených položek samozřejmě neodpovídá hodnotě prodaných kusů, ale určitý obrázek si lze vykreslit. Stálicemi jsou samozřejmě knihy, časopisy, modely aut, letadel a lodí a nesmíme zapomenout ani na umění.
Trendující témata
V současné době se ale rozrůstají i dříve spíše okrajová témata sběratelství. Zejména mladší sběratelé se zaměřují na komiksy. V Česku jsou vyhledávané zejména starší tituly řekněme do roku 2000, mezi nimiž nejvyšší hodnoty dosahují ty s malbami Káji Saudka, případně tituly Záhadný Spider-Man a Conan Barbar od nakladatelství Semic-Slovart.
Dobře se daří i sběratelům technologických vychytávek. Trendují mobilní telefony, zejména první Nokie, ale zájem je i o iPhony prvních generací. Oblíbené jsou klasické PC hry a herní konzole obecně. Novinku pak představují digitální tokeny.
Obrovskou reinkarnaci zažívají hudební nosiče. Nečekaně se daří vinylovým deskám a není snad žádná kapela, která by nyní nevydávala album v luxusní LP edici. Překvapivě ale narůstají i prodeje CD. Prodej hudby na fyzických nosičích, které aktuálně vyhledávají sběratelé nebo hudební nadšenci, jimž záleží na kvalitě zvuku, přesto tvoří jen zlomek oproti prodané muzice v digitálních formátech.
Sběratelství představuje skvělé využití volného času, prohlubuje znalosti o různých tématech a spojuje lidi stejných zájmů z celého světa. Přitom nemusí jít jen o zábavu, ale i o zajímavou investici.