Zdroj: Xinhua News Agency

První dopravní letadlo čínské výroby dokončilo svůj první komerční let

První čínské osobní letadlo domácí výroby v neděli uskutečnilo svůj první komerční let a Čína se tak snaží na světovém trhu s letadly konkurovat gigantům, jako jsou Boeing a Airbus.

Letadlo C919, vyrobené společností Commercial Aviation Corporation of China, přepravilo podle státních novin China Daily přibližně 130 cestujících. Letadlo odstartovalo v neděli ráno z letiště Hongqiao v Šanghaji a o necelé dvě hodiny později přistálo v Pekingu.

Let provozovala státní společnost China Eastern Airlines a na boku letadla byl nápis: „První letadlo na světě C919“.

Zahajovací let se uskutečnil v době, kdy se společnost COMAC snaží proniknout na trh s jednoprostorovými letadly a přímo tak vyzvat Airbus a Boeing. Letouny A320 společnosti Airbus a B737 společnosti Boeing jsou nejoblíbenějšími letadly, která se obvykle používají pro vnitrostátní a regionální lety.

Některé klíčové komponenty pocházejí stále ze západu.

Ačkoli společnost COMAC navrhla mnoho dílů letounu C919, některé jeho klíčové součásti, včetně motoru, stále pocházejí ze Západu. Podle dřívějších zpráv státních médií plánuje společnost v příštích pěti letech postavit 150 letadel C919 ročně.

Letoun C919, který byl vyvíjen 16 let, má maximální dolet přibližně 3 500 mil (5 630 km) a je určen pro přepravu 158 až 168 cestujících. Podle společnosti COMAC bylo objednáno více než 1 200 proudových letadel C919, přičemž společnost China Eastern Airlines má smlouvu na nákup pěti z nich.

Mohlo by vás zajímat

Odhad tržní nemovitosti zdarma