F35
F35

Největší letecké cvičení NATO v historii nezpůsobí zrušení komerčních letů

Největší letecké cvičení NATO v historii, které se má konat v červnu, pravděpodobně nepovede ke zrušení komerčních letů, uvedl evropský vedoucí správce leteckého provozu, poté co německý letecký průmysl vyjádřil obavy, že by mohlo způsobit narušení. „Neočekáváme, že by letecké společnosti musely zrušit lety, aby vyhověly potřebám cvičení,“ uvedl Eurocontrol ve svém prohlášení.

Air Defender 23 bude jedním z největších leteckých cvičení v historii NATO, ve kterém se spojí 25 zemí ve společném cvičení v německém, nizozemském a českém vzdušném prostoru. Podle německého letectva se bude cvičení konat v leteckých koridorech, které se často používají pro tréninkové účely.

Od plného ruského vpádu na Ukrajinu v loňském roce je komerční vzdušný prostor nad Ukrajinou uzavřen. To vedlo k menšímu dostupnému komerčnímu vzdušnému prostoru v Evropě, což způsobilo hromadění dopravy na jihu kontinentu.

Stávky řízení leteckého provozu ve Francii a jinde zhoršily situaci s omezeným vzdušným prostorem, což zvýšilo obavy z nákladných zrušení a zpoždění v celé Evropě. Německý letecký sektor se obzvláště obával škodlivého dopadu cvičení na komerční letectví. Německá průmyslová skupina BDLS vyzvala k pevné koordinaci kolem cvičení, aby se zabránilo narušení.

„Eurocontrol dodává, že koordinovaná akce umožní uskutečnění tohoto velkého vojenského akce, zároveň umožní občanskému leteckému provozu co nejmenší dopad z hlediska zpoždění leteckého provozu a přeřazení akcí,“ dodal Eurocontrol.

Mohlo by vás zajímat

CBG olej