Donald Trump zpět na Instagramu a Facebooku
Donald Trump zpět na Instagramu a Facebooku

Společnost Meta obnoví účty Donalda Trumpa na Facebooku i Instagramu

Společnost Meta ve středu oznámila, že v příštích týdnech obnoví účty bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu, které byly pozastaveny po dvou letech od smrtící vzpoury na Kapitolu z 6. ledna 2021.

Obnovení jeho účtů by mohlo poskytnout podporu Trumpovi, který v listopadu oznámil, že se bude v roce 2024 znovu ucházet o Bílý dům. Na Facebooku má 34 milionů sledujících a na Instagramu 23 milionů, což jsou platformy, které jsou klíčovými prostředky pro politickou osvětu a získávání finančních prostředků.

Jeho účet na Twitteru obnovil v listopadu nový majitel Elon Musk, ale Trump na něm zatím nic nepublikoval. Podle zastánců svobody projevu je vhodné, aby veřejnost měla přístup ke zprávám politických kandidátů, kritici Mety však společnost obviňují z laxní politiky moderování.

Společnost Meta ve středečním příspěvku na svém blogu uvedla, že „zavedla nová ochranná opatření, aby zabránila opakovaným přestupkům“.

„V případě, že pan Trump bude zveřejňovat další porušující obsah, bude tento obsah odstraněn a bude mu pozastavena činnost na dobu od jednoho měsíce do dvou let, v závislosti na závažnosti porušení,“ napsal v blogovém příspěvku Nick Clegg, prezident společnosti Meta pro globální záležitosti.

Ačkoli se toto rozhodnutí všeobecně očekávalo, vyvolalo ostré výtky ze strany obhájců občanských práv. „Facebook má zásady, ale nedostatečně je uplatňuje,“ řekla Laura Murphyová, právnička, která vedla dvouletý audit Facebooku, jenž skončil v roce 2020. „Mám obavy o schopnost Facebooku pochopit skutečnou škodu, kterou Trump představuje: Facebook jednal příliš pomalu.“

Liga proti hanobení, NAACP, Free Press a další skupiny ve středu rovněž vyjádřily obavy ohledně schopnosti Facebooku zabránit případným budoucím útokům na demokratický proces, když Trump stále opakuje své nepravdivé tvrzení, že vyhrál prezidentské volby v roce 2020. Podle jiných to bylo správné rozhodnutí.

Jameel Jaffer, výkonný ředitel Knightova institutu pro první dodatek na Kolumbijské univerzitě a bývalý pracovník ACLU, obnovení obhajoval. Již dříve podpořil rozhodnutí společnosti pozastavit Trumpův účet.

Nepřehlédněte

Jak uchovat ze svabního dne nezapomenutelné vzpomínky? Klíčem je zkušený a profesionální svatební fotograf!