Whatsapp
Whatsapp

WhatsApp dostal od regulátora EU pokutu 5,5 milionu eur

Dceřiná společnost WhatsApp, technologického gigantu Meta, dostal ve čtvrtek pokutu 5,5 milionu eur (131,5 milionů CZK) od irského komisaře pro ochranu osobních údajů (Data Privacy Commissioner, DPC), který je hlavním regulačním orgánem EU pro ochranu osobních údajů, za další porušení zákonů o ochraně osobních údajů v tomto bloku.

DPC také společnosti WhatsApp nařídil, aby přehodnotila způsob, jakým využívá osobní údaje pro zlepšení služeb, a to v návaznosti na podobný příkaz, který tento měsíc vydal dalším hlavním platformám Meta, Facebooku a Instagramu, v němž uvedl, že Meta musí přehodnotit právní základ, na jehož základě se zaměřuje na reklamu pomocí osobních údajů.

Mluvčí společnosti WhatsApp uvedl, že se proti rozhodnutí hodlá odvolat a že je pevně přesvědčena, že způsob, jakým její služba funguje, je technicky i právně v souladu.

Irský dozorčí orgán, který je hlavním regulačním orgánem EU pro mnoho předních světových technologických společností vzhledem k umístění jejich evropských ústředí v Irsku, nařídil společnosti WhatsApp, aby do šesti měsíců uvedla své operace zpracování dat do souladu s předpisy.

V září 2021 uložila společnost WhatsApp pokutu ve výši 225 milionů eur za porušení předpisů, ke kterým došlo v květnu 2018, tedy ve stejném období jako v případě stížnosti, kterou se zabývala ve čtvrtek. Společnost WhatsApp se proti této pokutě odvolává u irských soudů.

Regulační orgán dosud uložil společnosti Meta pokutu ve výši 1,3 miliardy eur a má otevřeno dalších 10 šetření týkajících se jejích služeb.