Ropa
Ropa

Společnost Exxon čelí ztrátě 2 miliard dolarů kvůli prodeji problematických kalifornských ropných pozemků

  • Společnost Exxon bude financovat prodej kalifornského ropného pole na moři
  • Firma Blank-check znovu zahájí provoz, který byl v roce 2015 zastaven kvůli úniku ropných látek

Společnost Exxon Mobil Corp (XOM.N) utrpí až dvoumiliardovou ztrátu z vysoce zadluženého prodeje problémového kalifornského ropného a plynového pole, které bylo od úniku z potrubí v roce 2015 odstaveno.

Prodej přichází po letošním neúspěšném pokusu o obnovení těžby v této lokalitě a v době, kdy Exxon vyřazuje špatně fungující podniky. Úředníci v Santa Barbaře v březnu odmítli plán společnosti Exxon na obnovení provozu a přepravu ropy prostřednictvím desítek cisteren denně do vnitrozemských rafinerií.

Společnost Sable Offshore, kterou založil veterán v oboru James Flores, si půjčí 97 % kupní ceny ve výši 643 milionů dolarů od společnosti Exxon v rámci pětileté půjčky. Společnosti s blanketními šeky získávají peníze na akvizice provozních podniků. Pokud se Floresovi nepodaří obnovit těžbu na poli Santa Ynez do začátku roku 2026, může Exxon převzít celý provoz zpět, uvedla společnost Sable ve svém prohlášení.

Společnost Exxon se k podmínkám transakce nemohla bezprostředně vyjádřit. Po historické ztrátě v roce 2020 urychlila prodej aktiv, aby snížila provozní náklady a zvýšila výnosy.

Podle prezentace společnosti Sable pro investory bude Flores usilovat o povolení k opětovnému spuštění těžby v Santa Ynez a očekává, že od roku 2024 bude čerpat přibližně 28 100 barelů ropy a plynu denně. Na poli je 112 vrtů a potenciál pro dalších nejméně 100 vrtů, ukázala její prezentace.

Před sedmi lety došlo k úniku z podmořského potrubí, při kterém se do Tichého oceánu dostalo 2 400 barelů ropy z ložiska Santa Ynez, což vedlo k jeho zastavení. Společnost Exxon získala potrubí od jeho vlastníka a snaží se obnovit těžbu.

Prodej v Santa Ynez zahrnuje tři plošiny pro těžbu ropy a zemního plynu, které se nacházejí až 14 km od kalifornského pobřeží, ropovod a zařízení na zpracování ropy a zemního plynu. První plošina byla postavena v 70. letech 20. století a ropu začala těžit v roce 1981.

Flores má za sebou dlouhou historii nákupu a prodeje společností. Počínaje společností Flores & Rucks Inc. v roce 1992 řídil pět amerických ropných společností a často je prodával se značným ziskem. Jeho poslední podnik, Sable Permian Resources, vyhlásil v roce 2020 bankrot podle kapitoly 11, když ceny ropy klesly.

V loňském roce získal prostřednictvím primární veřejné nabídky akcií 287,5 milionu dolarů pro společnost, která se stala Sable Offshore. Společnost Sable musí dokončit obchod do 1. března, jinak vrátí peníze investorům z IPO, vyplývá z jejích dokumentů.

Zdroj: Reuters.com