Antikoncepce
Antikoncepce

Téměř čtvrtina žen se domnívá, že měla hormonální antikoncepci vliv na ukončení jejich vztahu

Téměř čtvrtina žen, které užívaly hormonální antikoncepci, tvrdí, že způsobila nebo hrála roli v ukončení jejich vztahu, ukázal nový výzkum. Z údajů největší britské firmy zabývající se rodinným právem, které byly exkluzivně poskytnuty deníku The Independent, rovněž vyplynulo, že 85 procent respondentek uvedlo, že jejich manželství nebo vztah ovlivnily vedlejší účinky antikoncepce.

Výzkum, který provedla společnost Stowe Family Law, zjistil, že přibližně 63 procent žen bylo nuceno vysadit některou z forem antikoncepce kvůli vedlejším účinkům, které změnily jejich vztah. Téměř devět z deseti žen, které užívaly hormonální antikoncepci, uvedlo, že měla vliv na jejich duševní nebo fyzické zdraví.

Výzkumníci, kteří se dotazovali 506 žen ve věku od 18 do 60 let, zjistili, že více než sedm z deseti žen, které užívaly hormonální antikoncepci, uvedlo, že trpěly výkyvy nálad, zatímco téměř polovina z nich měla deprese a přibližně tři z deseti uvedly, že se potýkaly s úzkostí.

Přibližně čtyři z deseti respondentů uvedli, že výkyvy nálad způsobují problémy v komunikaci, a šest z deseti uvedlo, že výkyvy nálad vyvolávají hádky.

Hormonální antikoncepce se používá k tomu, aby ženy neotěhotněly – mezi běžné formy patří kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní tělísko (IUD), implantát, injekce, kožní náplasti, vaginální kroužky a kožní náplasti.

Sarah Barr-Youngová, vedoucí partnerka advokátní kanceláře Stowe Family Law, řekla deníku The Independent: „Hormonální změny ovlivňují vztahy jemnými i ne tak jemnými způsoby.

„Častým jevem, se kterým se setkávám, je, že komunikace mezi manželi zcela selhala, takže nemohou řešit své problémy,“ řekla. „Hormonální změny, zejména během těhotenství, po porodu a menopauzy, mohou mít také dramatický dopad na vztahy a často se o nich hovoří jako o rozvodově nebezpečných zónách.“

Právnička však tvrdí, že podle jejích vlastních zkušeností je neobvyklé, aby takové „změny“ „přímo“ způsobily rozpad vztahu, ale spíše slouží k tomu, aby osvětlily a prohloubily již existující problémy.

Čerstvý výzkum zjistil, že téměř čtvrtina žen se obává, že hormonální vedlejší účinky urychlené antikoncepcí budou mít v budoucnu škodlivé důsledky pro jejich vztah.

„Pokud se vztah již potýká s problémy a narušila se komunikace, nemusí být dostatečně odolný, aby přežil problémy, které mohou přinést hormonální změny,“ uvedla paní Barr-Youngová.

Zdroj: independent.co.uk