čínský vesmírný program
čínský vesmírný program

Historická mise čínských astronautů

Tři čínští astronauti ve středu dorazili na čínskou vesmírnou stanici, kde se poprvé v historii Číny vystřídala posádka na oběžné dráze, a zahájili tak provoz druhé obydlené stanice na nízké oběžné dráze po Mezinárodní vesmírné stanici pod vedením NASA.

Podle státní televize odstartovala kosmická loď Šen-čou-15 neboli „božské plavidlo“ se třemi pasažéry na vrcholu rakety Dlouhý pochod-2F ze střediska pro vypouštění družic Ťiou-čchüan v úterý ve 23:08 (1508 GMT) za teplot pod bodem mrazu v poušti Gobi na severozápadě Číny.

Šen-čou-15 byla poslední z 11 misí, včetně tří předchozích s posádkou, potřebných k sestavení „nebeského paláce“, jak se vícemodulové stanici v čínštině říká. První mise odstartovala v dubnu 2021.

Kosmická loď se se stanicí spojila více než šest hodin po startu a tři astronauty Šen-čou-15 přivítala vřelým objetím předchozí posádka Šen-čou, od které ji přebírali.

Posádka Šen-čou-14, která přiletěla začátkem června, se vrátí na Zemi po týdenním předávání, při němž se zjistí, že stanice je schopna dočasně uživit šest astronautů, což je další rekord čínského vesmírného programu.

Mise Šen-čou-15 nabídla národu vzácnou příležitost k oslavám v době všeobecně rozšířené nespokojenosti s čínskou politikou nulové spotřeby energie, zatímco její ekonomika ochladla v důsledku nejistoty doma i v zahraničí.

Zdroj: Reuters.com