Alec Baldwin podal žalobu na očištění svého jména

Alec Baldwin v pátek zažaloval lidi, kteří se podíleli na manipulaci s nabitou zbraní, kterou použil, když vystřelila a zabila kameramana Halyna Hutchinse během nehody při natáčení v Novém Mexiku v roce 2021, důvodem je očištění svého jména.

Baldwin podal u vrchního soudu v Los Angeles křížovou stížnost, v níž žaluje některé z osob, které zažalovala vedoucí scénáře Mamie Mitchellová, z nedbalosti. Mimo jiné požaduje podíl na případném odškodnění, které Mitchellová získá od osob, jež Baldwin jmenuje, a žádá, aby zaplatily veškeré škody vyměřené proti němu.

Mitchellová stála za Hutchinsem, který zemřel krátce poté, co byl zraněn při přípravě scény ve westernu „Rez“ na ranči na okraji Santa Fe 21. října 2021.

Mitchell zažaloval Baldwina, který se na filmu podílel jako producent, produkční společnost a mnoho dalších zúčastněných osob za napadení a nedbalost.

Baldwin ve své stížnosti uvádí, že když s Hutchinsovou během nácviku jedné scény pracoval na úhlech záběru kamery, namířil na ni zbraň, natáhl ji a uvolnil kladívko, které vystřelilo.

Výstřel smrtelně zranil Hutchinse a zranil režiséra Joela Souzu do ramene.

Herec uvedl, že on ani Hutchins nevěděli, že zbraň obsahuje ostrý náboj.

„K této tragédii došlo na filmovém place – ne na střelnici, ne na bojišti, ne na místě, kde by měla existovat byť jen vzdálená možnost, že by zbraň obsahovala ostré náboje,“ uvádí se v žalobě.

Baldwin tvrdil, že mu bylo řečeno, že zbraň je bezpečná a že nestiskl spoušť. Nedávná forenzní zpráva FBI však zjistila, že zbraň nemohla vystřelit, pokud nebyla stisknuta spoušť.

„Více než kdokoli jiný na place byl Baldwin neprávem považován za pachatele této tragédie. Těmito vzájemnými žalobami se Baldwin snaží očistit své jméno,“ uvádí se v hercově žalobě.

Baldwin v křížové žalobě uvádí, že kvůli střelbě přišel o příležitosti a byl propuštěn z práce a také „fyzicky a emocionálně trpěl zármutkem způsobeným těmito událostmi“.

Úřad lékařského vyšetřování v Novém Mexiku určil, že střelba byla nehoda. Státní zástupci však střelbu prověřují, aby určili, zda by mělo být vzneseno obvinění z trestného činu.

V dubnu Úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci v Novém Mexiku uložil společnosti Rust Movie Productions maximální pokutu 137 000 dolarů a rozeslal zdrcující zprávu o bezpečnostních selháních, včetně svědectví, že manažeři produkce přijali jen omezená nebo žádná opatření k řešení dvou chybných výstřelů slepé munice na place před smrtelnou střelbou.

Společnost pokutu napadá.

Baldwinova žaloba viní z nedbalosti zbrojířku Hannah Guttierezovou-Reedovou, rekvizitářku Sarah Zachryovou, prvního asistenta režie a koordinátora bezpečnosti Davida Halse, který Baldwinovi předal zbraň, dodavatele střeliva Setha Kenneyho a jeho společnost PDQ Arm & Prop, která pro produkci dodávala také rekvizity.

Všichni již dříve odmítli odpovědnost za smrtelnou střelbu.

V říjnu Hutchinsova rodina oznámila, že se dohodla na urovnání další žaloby proti herci a producentům filmu, a producenti uvedli, že chtějí projekt v lednu znovu zahájit.

Právník paní Gutierrezové-Reedové Jason Bowles řekl, že Baldwinovu žalobu přezkoumává. Advokáti ostatních žalovaných na žádosti o komentář bezprostředně nereagovali, uvedl deník New York Times.

Telefonní vzkaz, který agentura Associated Press zanechala Bowlesovi s žádostí o komentář, nebyl v pátek večer přijat.

Zdroj APnews.com