Zaměstnanci více než 100 amerických poboček Starbucks plánují stávku

Zaměstnanci Starbucksu ve více než 100 amerických obchodech oznámili, že ve čtvrtek zahájí stávku, která bude největší odborovou akcí od zahájení kampaně za odborovou organizaci v obchodech společnosti na konci loňského roku.

Stávka je naplánována na každoroční Den červených kelímků, kdy společnost Starbucks rozdává zákazníkům, kteří si objednají sváteční nápoj, kelímky na opakované použití zdarma. Podle zaměstnanců je to často jeden z nejrušnějších dnů v roce. Společnost Starbucks odmítla sdělit, kolik červených kelímků plánuje rozdat.

Zaměstnanci tvrdí, že usilují o lepší mzdy, konzistentnější rozvrh a vyšší počet zaměstnanců v rušných prodejnách. Starbucks se staví proti snaze o vytvoření odborů a tvrdí, že společnost funguje nejlépe, když spolupracuje přímo se zaměstnanci. Kávový gigant ze Seattlu má v USA více než 9 000 firemních prodejen.

Podle skupiny Starbucks Workers United, která tuto akci organizuje, se do odborové akce plánují zapojit prodejny ve 25 státech. Někteří zaměstnanci plánovali stávkovat celý den, zatímco jiní plánovali kratší stávky. Odborová organizace uvedla, že cílem je během stávek zavřít prodejny.

Willow Montana, vedoucí směny v prodejně Starbucks v Brightonu ve státě Massachusetts, plánovala stávku, protože Starbucks s ní navzdory úspěšnému dubnovému hlasování odborů nezačal vyjednávat.

Zdroj: APnews.com