Německo růst HDP
Německo růst HDP

Růst německého HDP vzbuzuje naději na mírnější recesi

Podle pátečních údajů rostla německá ekonomika ve třetím čtvrtletí o něco více, než naznačovaly předběžné údaje, a to díky spotřebitelským výdajům, což přispělo k náznakům, že nadcházející recese nebude tak silná, jak se původně obávalo.

Největší evropská ekonomika vzrostla mezičtvrtletně o 0,4 % a meziročně o 1,3 % po očištění o cenové a kalendářní vlivy, uvedl spolkový statistický úřad. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali růst ekonomiky o 0,3 % v předchozích třech měsících a o 1,2 % meziročně.

Hlavním důvodem růstu byly výdaje domácností, protože spotřebitelé po zrušení téměř všech pandemických omezení více cestovali a chodili ven.

„V žádném případě není předem rozhodnuto, že růst HDP ve třetím čtvrtletí znamená prozatím konec pozitivních temp růstu,“ uvedl hlavní ekonom VP Bank Thomas Gitzel, který dodal, že i čtvrté čtvrtletí by mohlo být pozitivní.

Mezi maloobchodníky došlo ke znatelnému poklesu pesimismu ohledně nadcházejících měsíců, zjistil ekonomický institut Ifo, a němečtí maloobchodníci uvedli, že problémy se zásobováním se v listopadu oproti předchozímu měsíci mírně zmírnily.

Průzkum spotřebitelské nálady institutu GfK zjistil, že vládní opatření na zmírnění dopadů energetických dodávek pomohla stabilizovat morálku směřující k prosinci a obavy z příliš prudkého růstu cen energií poněkud zeslábly.

Podle hlavního ekonoma společnosti Union Investment Joerga Zeunera se však index stále pohybuje poblíž historicky nejnižších hodnot a spotřebitelé zatím nepociťují dopady vysokých cen energií, které se projeví až v příštím roce na účtech za vytápění.

Vláda předpovídá, že ekonomika letos poroste o 1,4 % a příští rok se sníží o 0,4 %.

Zdroj: Reuters.com