Počítačová hra Minecraft drží smutné a nebezpečné prvenství
Počítačová hra Minecraft drží smutné a nebezpečné prvenství

Počítačová hra Minecraft drží smutné a pro její hráče nebezpečné prvenství

Herní průmysl roste nebývalým tempem, což vytváří velký prostor pro útoky, které mohou kyberzločinci zneužít. Ukazuje se však, že podvodníci některé hry infikují raději než jiné. Znalost toho, které hry jsou nejčastěji napadány nežádoucím softwarem, umožňuje uživatelům zůstat ve střehu při práci se samotnou hrou nebo s různými mody, skiny atd.

Následující údaje, které uvádí Atlas VPN, odhalí nejčastěji malwarem infikované počítačové a mobilní hry, které mohou ukrást citlivé údaje uživatele, jako jsou přihlašovací údaje a přístup k bankovním účtům. Data pro analýzu poskytla společnost Kaspersky.

Výše uvedená čísla ukazují, že Minecraft je zdaleka nejoblíbenější hrou hackerů na počítačích i mobilních platformách. Od 1. července 2021 do 30. června 2022 si hry Minecraft infikované malwarem stáhlo až 131 tisíc uživatelů PC. Na seznamu nejvíce infikovaných PC her se objevily také hry Roblox (38 838), Need for Speed (32 314), Grand Theft Auto (31 752) a Call of Duty (30 401).

Celkem 371 877 uživatelů PC se setkalo se škodlivým softwarem při stahování deseti her uvedených v grafu. Přejdeme-li ke statistikám mobilních zařízení, téměř 90 % škodlivého softwaru zaměřeného na telefony a tablety bylo doručeno prostřednictvím „kapesní edice“ hry Minecraft.

Malware se zaměřuje na krádeže údajů o kartách


Analýza také odhalila, že naprostá většina (76,87 %) malwaru nalezeného ve výše uvedených videohrách distribuuje malware z rodiny Trojan-PSW/RedLine Stealer. Hlavní schopností ReadLine Stealer je krást data z prohlížečů, jako jsou hesla, soubory cookie, údaje o kartách, údaje o automatickém vyplňování, údaje o peněženkách s kryptoměnami, přihlašovací údaje ke službám VPN atd.

Ukradená data jsou poté přenesena na vzdálený příkazový a řídicí server ovládaný útočníky, kteří se pomocí nelegálně získaných informací snaží vyčerpat účty obětí. Při zjištění podezřelé bankovní aktivity, například zahraničních transakcí, okamžitě kontaktujte svou banku.

Jak to tedy doopravdy je?


Obecně lze říci, že většina problémů je důsledkem stahování „cracknutých“ her z webových stránek třetích stran, nejčastěji z torrentových stránek.

Hry na webových stránkách třetích stran jen zřídka procházejí přísnou bezpečnostní kontrolou, což je pro kyberzločince splněný sen. I když se webová stránka honosí bezpečnostními odznaky nebo slibuje, že její hry jsou kontrolovány na přítomnost virů, důvěra v takové triky může být pro vaši bezpečnost online škodlivá.

Chtít si zahrát hru, kterou si nemůžete dovolit, ale místo toho přijít o poslední peníze, které jste měli, může být zničující. Doufejme, že předložené poznatky zvýší povědomí čtenářů o kybernetických hrozbách a ochrání je před tím, aby se stali obětí hackerského incidentu.

Kromě toho lze mnoha hrozbám čelit zapnutím dvoufaktorového ověřování (2FA) na všech účtech spolu s jedinečnými hesly. Samozřejmostí je stahování her pouze od legálních prodejců. Zůstaňte v bezpečí!