BINANCE ODSTUPUJÍ OD ZÁCHRANY FTX, KRYPTO TRH ZACHVÁTILA PANIKA
BINANCE ODSTUPUJÍ OD ZÁCHRANY FTX, KRYPTO TRH ZACHVÁTILA PANIKA

Binance odstupují od záchrany FTX, krypto trh zachvátila panika

Ceny kryptoměn klesly již druhý den po sobě poté, co kryptoburza Binance oznámila, že odstupuje od dohody o koupi krachujícího konkurenta FTX Trading.

Bitcoin se propadl na dvouleté minimum poté, co Binance potvrdila dřívější zvěsti a zprávy, že je připravena odstoupit od dohody s FTX, kterou v úterý uzavřeli generální ředitelé obou burz. Dohoda čekala na to, až bude Binance schopna provést due diligence rozvahy FTX.

Po počátečním přezkoumání Binance ve středečním prohlášení uvedla, že má značné obavy, které ji přesvědčily, aby od dohody odstoupila.

„Na začátku jsme doufali, že budeme schopni podpořit zákazníky FTX a poskytnout jim likviditu, ale problémy jsou mimo naši kontrolu nebo schopnost pomoci,“ uvedla Binance.

Cena bitcoinu se podle serveru CoinDesk propadla o více než 13 % na 15 840 USD, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. Na začátku týdne se pohybovala nad hranicí 20 000 dolarů. Druhá hlavní kryptoměna, ethereum, klesla o 13 %.

FTX se dohodla na prodeji společnosti Binance poté, co zažila kryptoměnový ekvivalent bankovního runu. Zákazníci z burzy utekli poté, co se začali obávat, zda má FTX dostatečný kapitál. Náhlý prodej byl šokujícím zvratem pro generálního ředitele a zakladatele FTX Sama Bankmana-Frieda, který byl na začátku tohoto roku oslavován jako jakýsi zachránce, když pomohl podpořit řadu kryptoměnových společností, které se dostaly do finančních problémů.

Vlastní kryptografický token FTX, známý jako FTT, se na základě těchto zpráv propadl o více než 50 %. Hodnota tokenu, který má nyní hodnotu přibližně 2,50 USD, byla ještě před týdnem desetinásobná. Velká část obav kryptoinvestorů se soustředila na to, zda není rozvaha FTX nasycena stále bezcennějšími tokeny FTT, jejichž celková hodnota by nepřevýšila závazky burzy, což by fakticky způsobilo platební neschopnost FTX.

FTX je nyní podle Bloomberg News a dalších médií zřejmě vyšetřována americkými úřady kvůli tomu, jak nakládala s vklady zákazníků.

Akcie veřejně obchodovaných burz vystavených kryptoaktivitě se v souvislosti s tímto vývojem rovněž propadly. Akcie Robinhood uzavřely zhruba 14% poklesem a akcie Coinbase ztratily přibližně 10 %.

FTX je poslední kryptoměnovou společností v tomto roce, která se dostala pod finanční tlak v důsledku propadu hodnoty kryptoaktiv. Mezi další neúspěchy patří Celsius, společnost podobná bance, která přijímala kryptoměnové vklady výměnou za výnosy, a také asijský hedgeový fond známý jako Three Arrows Capital.

Zdroj: Apnews.com